Máte dotaz?
Neváhejte nás kontaktovat.
Pište ve svém jazyce. info@carpetdepo.com

Blog

Tradiční výroba ručně vázaných koberců

Tradiční výroba ručně vázaných koberců

Nejcennější jsou bezpochyby ručně vázané orientální koberce. Níže se budeme zabývat technikami uzlování orientálních koberců a různými nástroji, které se k jejich výrobě používají.

Tkalcovský stav používaný k výrobě orientálního koberce

Tkalcovské stavy používané k vázání koberců nejsou složité konstrukce a jejich konstrukce se v průběhu staletí příliš nezměnila. Nejjednodušší a pravděpodobně jednou z nejstarších forem je horizontální tkalcovský stav, který je dodnes hojně využíván různými kočovnými kmeny a v některých osadách i nově usazenými kočovníky. Princip je jednoduchý a vyžaduje minimální množství materiálu. Vezmou se dva kusy kmenů a položí se rovnoběžně vedle sebe na zem. Nejčastěji používaným druhem dřeva je topol, který je v oblastech, kde se tkají koberce, poměrně běžným stromem a má obvykle rovný kmen. Osnovní nitě používané ke tkaní jsou napnuty pevně mezi trámy, které jsou zajištěny kůly zaraženými do země. Trámy upevněné pomocí kůlů drží osnovní nitě napnuté. Tkalci pracují v kleče nebo v podřepu a jsou schopni v této poloze setrvat po dlouhou dobu.

Tkaní útkové příze se urychluje pomocí dvou tyčí. Obdobu tohoto tkalcovského stavu najdeme i na svislém tkalcovském stavu. Pomocí jedné z tyčí je každá druhá osnova uspořádána ve dvou rovinách. Po vložení křížové příze se alternativní osnovní příze zvedají pomocí druhé tyče. Vodorovná tkalcovská tyč je umístěna nad tkalcovským stavem a z obou stran ji drží hromada větviček nebo kamenů. V některých oblastech se útek navíjí na útkovou tyč, což není nic jiného než podlouhlá tyč, kterou lze jednoduše zasunout mezi dvě ploché osnovní nitě z jedné strany tkalcovského stavu na druhou. Výhodou horizontálního tkalcovského stavu je jednoduchost, úspornost a přenosnost. Poslední jmenovaná vlastnost je důležitá zejména pro kočovné tkalce, protože složitější tkalcovský stav je příliš těžký. Další nevýhodou je, že vyžaduje hodně místa, což může být problém zejména v oblastech, kde počasí brání tkaní pod širým nebem. V takových případech je velikost tkalcovského stavu dána prostorem, který je k dispozici v obydlí. Velké koberce se na horizontálním tkalcovském stavu vyrábějí velmi obtížně, ačkoli na tomto základním zařízení byly vyrobeny vynikající velké koberce. Například v íránském muzeu koberců je k vidění obrovský koberec Tekke, široký asi dvacet metrů, utkaný rovněž na horizontálním tkalcovském stavu. Další varianta horizontálního tkalcovského stavu má pevné boční tyče tvořící rám, které drží tkalcovský stav pevně i při pohybu tkalcovského stavu. Tento plně rámový horizontální tkalcovský stav se však používá pouze pro výrobu malých koberců. Je známo, že právě na takovém primitivním mechanismu vzniklo mnoho velkých uměleckých děl.

Různé nástroje používané k výrobě orientálních koberců

K výrobě orientálního koberce je zapotřebí minimální sada nástrojů. Příze se obvykle řeže nožem a zauzlované řady se pevně přikládají k předchozím. Výška uzlů se po dokončení řady reguluje nůžkami, ale nejedná se o konečnou tloušťku koberce. V některých oblastech výroby koberců se výška uzlů upravuje postupně během výrobního procesu, ale obvykle se provádí důkladná konečná úprava, když se koberec vyjme z tkalcovského stavu. V některých oblastech používají tkalci koberců k rychlejšímu vytváření symetrických uzlů nástroj podobný háku, jehož jeden konec je nabroušen na ostří podobné noži. V jiných oblastech se používá malý srpovitý nůž, který je naostřen zvenčí. Podle studie byly podobné nástroje nalezeny v archeologických nalezištích z doby bronzové v Turkmenistánu.

nástroje na výrobu orientálních koberců

Ke stlačení útkových přízí a uzlů se používají různé předměty s vroubkovaným vzorem. Pomocí těchto nástrojů se uzly umisťovaly mezi osnovní nitě a poté se pevně stlačovaly k sobě. Někteří výrobci koberců používají nástroj s drápy, který se umístí mezi osnovní nitě a silnými údery se stlačí kladivem. Výsledkem je koberec, který je na dotek znatelně tužší. V některých oblastech se ke stlačování uzlů používá srpovitý, zubatý železný nástroj. Nástroje používané v moderních dílnách jsou velmi podobné těm, které používali kočovní výrobci koberců, a někdy se vyskytují místní varianty. Obecně však lze vyvodit závěry o původu nástroje. Nástroje používané k úderům mohou být vyrobeny ze dřeva nebo kovu.

Hodnota ručně vázaných koberců se kromě stáří, vzoru a materiálu určuje podle počtu uzlů. U ručně vyráběných koberců se rozlišují tři hlavní typy uzlování.

Perský uzel Senneh

Perský uzel je asymetrický a na jedné straně otevřený, zanechává méně mezer a je méně objemný než turecké uzly. Perské uzly se nejčastěji používají pro složité vzory a květinové vzory. Tímto způsobem lze vyrobit mnohem hustší uzlíkový koberec. Írán, Pákistán, Indie, Nepál, Tibet a Čína obvykle používají uzly Senneh.

uzel Senneh

Turecký uzel Ghiordes uzel

Turecký uzel je symetrický a na zadní straně koberce zanechává uvnitř každého uzlu dva malé hrbolky - ve výsledku vypadá jako dvojitý uzel. Uzly v koberci budou mnohem pevnější. Afghánistán, Turecko, Arménie, Ázerbájdžán a severní Írán dávají přednost používání tohoto typu uzlu.

Ghiordes uzel

Uzel Jufti

Uzel Jufti neboli falešný uzel se váže kolem čtyř pramenů místo dvou, čímž vzniká krátký střih. Při použití uzlu Jufti stráví tkadlec nad kobercem méně času, což vede k rychlejšímu zpracování a nižší hodnotě a kvalitě.

Uzel Jufti

 

Péče o ručně vázané koberce

Ručně vázané koberce, stejně jako všechny ostatní koberce, by se měly občas přenášet. Občas otáčejte orientální koberec, abyste prodloužili životnost jeho krásného dědictví. Tím udržíte opotřebení koberce rovnoměrné, zejména pokud je jedna oblast vystavena většímu slunečnímu záření nebo provozu než ostatní kouty. ručně vázaný koberec bude zpočátku náchylný k vypadávání vlny, ale po prvních několika týdnech se vypadávání zmenší a nakonec zcela zmizí. Chcete si přečíst více o čištění orientálního koberce?


Jak vybrat správný orientální koberec.

Při nákupu nového koberce se ujistěte, že jste si vybrali ručně vázaný koberec, který je dostatečně velký, aby se vešel do vašeho pokoje. Pokud si vyberete příliš malý koberec, místnost bude vypadat menší a dekorace nebude působit vhodně. Pokud si vyberete příliš velký koberec a například část koberce se dostane pod nábytek, budou to vyhozené peníze, a pokud je nábytek těžký nebo má tenkou základnu, mohl by váš ručně vázaný koberec poškodit. Před objednáním nového koberce si nezapomeňte změřit místnost. Možná budete chtít změřit minimální a maximální rozměr. Pokud má sedací souprava světlou barvu, pak můžete zvolit tmavší koberec, abyste zvýraznili jak nábytek, tak koberec. Pokud zvolíte stejnou úroveň jako nábytek, bude místnost působit nudně a monotónně. Koberec by samozřejmě měl obsahovat barvy, které v místnosti dominují. Porozhlédněte se po našem obchodě s koberci a najděte ten, který se k vašemu pokoji hodí nejlépe! Chcete přesně vědět, jak poznat ručně vázaný koberec?


Ručně vázané koberce jsou bezpochyby nejhodnotnější.

Níže vám ukážeme, proč tomu tak přesně je a jak se ručně vázané koberce vyrábějí ve své původní vlasti dnes!


První krok při výrobě ručně vázaných koberců obvykle provádějí ženy, což zahrnuje praní a mykání vlny. Ta se pak pomocí dřevěného rámu spřádá do příze. Dalším krokem je obarvení příze na požadovanou barvu, obvykle pomocí přírodních barviv. Po usušení může začít ruční vázání koberců, které provádějí vyškolení odborníci na tkaní koberců. Ti šťastnější mohou pracovat u tkalcovského stavu, mnozí však svou práci vykonávají ve dřepu na podlaze. Když je orientální koberec hotový, je stříhán a poté čtyřikrát prán a následně holen, aby byl zajištěn rovný povrch. Pak se ještě jednou vypere, udělají se třásně a teprve po těchto procesech se ručně vázaný orientální koberec považuje za hotový.


Chtěli byste si domů pořídit ručně vázaný orientální koberec? Podívejte se na nabídku obchodu a skladu s koberci CarpetDepo.